Produkcji soków NFC
Opis technologii tłoczenia soków nieklarowanych, bez konserwantów, bez dodatku cukru, poddanych jedynie pasteryzacji – soków NFC.
WIADOMOŚCI WSTĘPNE
Tłoczenie soku z jabłek rozpoczyna się zwykle od przesypania owoców ze skrzynki (pakowania) na stół inspekcyjny, gdzie dokonuje się kontroli jakości owoców przeznaczonych na sok, usuwa wszelkie zanieczyszczenia stałe (np. liście) oraz wybiera się owoce uszkodzone - sortowanie. Ze stołu inspekcyjnego owoce trafiają do wanny z wodą stanowiącej część składową rozdrabniacza do owoców. Następnie podajnikiem łopatkowym umyte owoce transportowane są do rozdrabniacza. W czasie transportu podajnikiem łopatkowym owoce myte są raz jeszcze przechodząc przez wodny prysznic. Z rozdrabniacza do owoców rozdrobniona pulpa trafia na walce prasy taśmowej. Dzięki odpowiedniemu naciągowi taśmy, tłoczony jest sok. Wytłoczony sok spływa grawitacyjnie do wanny wyposażonej w pompę spożywczą z elastycznym wirnikiem. Następnie sok przepompowywany jest do zbiornika ze stali nierdzewnej. Ze zbiornika sok jest zasysany przez pompę pasteryzatora. gdzie przy temperaturze ok. 80°C sok poddawany jest pasteryzacji. Gotowy sok jest nalewany do różnego rodzaju opakowań. Najczęściej są to worki typu bag-in-box lub szklane bądź plastikowe butelki. Każdy wykorzystywany rodzaj opakowań wymaga specyficznej nalewarki, a opakowania szklane dodatkowo zakręcarki do zakrętek aluminiowych wyposażone w specjalną głowicę dostosowaną do zamknięcia butelki wypełnionej gorącym sokiem.
SORTOWANIE
Sortowanie owoców ma na celu usunięcie owoców zapleśniałych, nadgniłych, niedojrzałych. Usunięcie takich owoców ma ogromne znaczenie dla późniejszej trwałości oraz jakości gotowego wyrobu. Im mniej drobnoustrojów zawierają owoce, tym łatwiej następuje utrwalenie wytłoczonego soku.
MYCIE
Staranne umycie owoców z zanieczyszczeń oraz z znajdującej się na nich mikroflory powierzchniowej ma decydujący wpływ na jakość i trwałość produktu gotowego.
ROZDRABNIANIE
Prawidłowe rozdrobnienie owoców ma na celu porozrywanie komórek, odsłonięcie miąższu oraz zmniejszenie cząstek miąższu w celu nadania mu luźnej struktury ułatwiającej wyciskanie i odciek soku. Różnego rodzaju związki aromatyczne i barwniki zawarte w skórce można wydobyć przez jej poszarpanie w procesie rozdrabniania. Dobry rozdrabniacz (młynek) do owoców rozdrabnia (szarpie) miąższ na drobne kawałki ale go nie rozciera. Dobrze przygotowana miazga charakteryzuje się skalą rozdrobnienia od kilku do kilkunastu milimetrów. Należy pamiętać, że przy mniejszym rozdrobnieniu owoców, również uzysk soku jest mniejszy. Tłoczenie nadmiernie rozdrobnionej miazgi owocowej staje się w określonych warunkach bardzo trudne, a nawet bezcelowe. Należy pamiętać, że nawet najlepszy rozdrabniacz nie rozdrobni właściwe owoców przejrzałych.
TŁOCZENIE
Tłoczenie miazgi owocowej (pulpy owocowe) odbywa się za pomocą różnego rodzaju pras. W planowanej linii tłoczenie soku odbywało się będzie na prasie taśmowo-walcowej. Specjalnie tkana taśma porusza się między walcami. Między taśmę i walce wprowadzana jest pulpa owocowa. Siła docisku taśmy do walców powoduje wyodrębniania się soku od miasgi. Wytłoki usuwane są z taśmy za pomocą skrobaka. Taśmy są myte silnym natryskiem wody.
FILTRACJA
W celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń stałych ze świeżego soku stosuje się różnego rodzaju filtry. W planowanej linii zainstalowany będzie filtr świecowym, szczelinowy o wysokość szczeliny filtracyjnej 0,25 mm.
PASTERYZACJA
Pasteryzacja – technika konserwacji za pomocą odpowiednio dobranego pasteryzatora produktów spożywczych, tak aby zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych lub enzymów przy jednoczesnym zachowaniu smaku produktów i uniknięciu obniżenia ich wartości odżywczych. Głównym zadaniem pasteryzacji jest przedłużenie trwałości produktów poprzez unieszkodliwienie form wegetatywnych mikroorganizmów. Pasteryzacja soków odbywa się w temperaturze 80-84 stopni Celsjusza. Proces pasteryzacji jest skrócony do minimum dzięki czemu sok po pasteryzacji pozostaje bogaty w bukiet smakowy oraz wartości odżywcze.
ROZLEW
Rozlew soku do worków bag in box lub butelek odbywa się przy wykorzystaniu profesjonalnych nalewarek.