Zbiorniki ferrmentacyjne oraz do przechowywania, dwu i trzykomorowe (wielokomorowe)

Zbiorniki wielokomorowe są doskonałym rozwiązaniem dla winiarni, które nie dysponują znaczna powierzchnią. W jednym zbiorniku możemy fermentować lub przechowywać więcej niż jeden nastwa na wino. Praktyczne podesty i schody ze stali nierdzewnej ułatwiają ich obsługę. Zbiorniki tego typu mogą służyć do fermentacji i przechowywania wina oraz innych napojów.
Zbiorniki fermentacyjne z pływającą, pneumatyczną pokrywą

Dobrze znane w Polsce zbiorniki fermentacyjne z pływającą, pneumatyczną pkrywą dodatkowo wyposażone w płaszcz chłodzący/grzewczy. Mogą służyć także do przechowywania wina. Umieszczenie pokrywy bezpośrednio nad lustem wina zabezpiecza go przed kontaktem z tlenem. Pokrywa wyposażona w pneumatyczną uszczelkę zapewnia całkowitą szczeelność a zawór fermentacyjny usuwanie dwutlenku węgla w trakcie procesu fermentacji.
Zbiorniki izolowane

Zbiorniki izolowane mogą służyc przede wszystkim do zimnej stabilizacji wina, jego wymrażania. Proces ten stosowany jest praktycznie obowiązkowo przy produkcji win białych i musujących. Polega on na obniżeniu temperatury wina poniżej 0°C (najwyżej do –4°C) na określny czas w specjalnym, izolowanym zbiorniku ze stali nierdzewnej. Efektem zimnej stabilizacji jest wytrącenie osadów (głównie kamienia winnego), które mogłyby się pojawić w butelce wina przy dłuższym jej przechowywaniu w różnych temperaturach np. na półce sklepowej. Po tym zabiegu wina są ponownie filtrowane i butelkowane. Ang. – cold stabilization, tartaric stabilisation. Zbiorniki izolowane mogą służyć także do zimnej maceracji ang. cold maceration.
Zbiorniki ciśnieniowe do produckji win musujących

Metoda Charmat, zbiornikowa produkcji win musujących w skrócie polega na prowadzneiu wtórnej fermentacji w zbiornikach ciśnieniowych. W miarę postępu wtórnej fermentacji powstaje dwutlenek węgla, który w przeciwieństwie do klasycznej fermentacji, nie ulatuje przez zawór fermentacyjny, lecz jest wyłapywany, gromadzony w zbiorniku ciśnieniowym. Powstający dwutlenek węgla powoduje wzrost ciśnienia w zbiorniku, nawet do 8-9 bar.
Wybrane filmy instruktażowe